Sběr, sušení a skladování bylinek

Rostliny jsou s námi od samého počátku, kdy jsme na této zemi začali zanechávat první stopy, a jejich přítomnost pokračuje i nadále. Jsou pro lidi lékem. Vždycky byly. A stejně jako tehdy, i dnes přinášejí zdraví tomu, kdo jej potřebuje a kdo věří v jejich sílu.

 

V přírodní formě nám poskytují bezpečný a jednoduchý způsob léčby. Bylinnou medicínu lze využít jako prvotní snadnou cestu k úlevě. Klasická medicína oproti té tradiční je založena na cíleném působení jedné čisté látky na určité místo, která účinkuje téměř okamžitě. Byliny naopak posilují celý organismus, který se pak snáze vyrovná s obtížemi, ale jde o dlouhodobé hledisko.

 

V tomto vztahu je důležité než kdykoliv jindy nalézt určitou rovnováhu, a spolu s každodenní péčí o sebe a žitím zdravého životního stylu, snadněji dosáhnout k udržitelnému zářivému zdraví i duševní a tělesné pohody.

Sbíráme bylinky

Než se vydáte na sběr bylin do volné, ekologicky čisté přírody, doporučuji si zajistit dostatečné množství informací o sbíraném druhu rostliny. Sbírejte rostlinky na pohled a čerstvé, bez chorob a škůdců, mimo dosah zplodin z komunikací a mimo obdělávané pozemky.

Doporučuji bylinky sbírat za suchého a slunného počasí, kdy rostliny obsahují nejvíce účinných látek. Vyhýbejte se vlhkým ránům s rosou a pozdním odpoledním hodinám, kdy spousta rostlin bude již povadlá. Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části - květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu pozdě na podzim nebo brzy z jara, kdy mají nejvíce fyziologicky účinných látek. Rozlišují se i různá období sběru.

Sušíme bylinky

Bylinky je nutné ihned po sběru začít sušit a předejít zapaření. Správné sušení má velký vliv na výslednou kvalitu léčivky. Bylinky se vystaví na krátkou dobu přímému slunečnímu žáru, dokud nepovadnou. Pak se většina suší na suchém, stinném a větraném místě, na tenké vrstvě čistých papírových podložek, na roštech či sítech, zavěšené ve svazečcích, v troubě či sušičce nebo se uloží na dno bedýnky a zakryjí. Nezapomeňte sušené bylinky obracet. Délka sušení závisí na množství vody, kterou je nutné odstranit. Průběh sušení stačí kontrolovat dotekem. Jakmile budou bylinky suché a nebudou na rukách zanechávat pocit vlhkosti, znamená to, že jej můžete uskladnit.

Skladujeme bylinky

Pro zachování co největších léčivých vlastností, uchovávejte bylinky v suchu a na místech chráněných před světlem. Jako obaly jsou ideální dobře uzavřené jutové či papírové pytle a sáčky nebo skleněné a jiné nádoby se šroubovacím uzávěrem. Každá bylinka má svou životnost. Závisí jak na pravidlech sušení, tak na skladování, charakteru a obsahu účinných látek. Obecně lze říci, že obvyklá doba použitelnosti se pohybuje kolem 12 až 24 měsíců. Ideální je však každoroční obměna bylinek.

Vše s pokorou

Až se vydáte na sběr bylin, nemusíte se cítit provinile, že si odnášíte něco, co vám nepřísluší. Vše se děje v souladu s inteligencí, která přírodu stvořila a jejímž skvostem jsou také bylinky. Při práci přistupujte ke každé rostlince s pokorou a poděkováním za to, že nám pomáhá. Na druhou stranu, vraťme přírodě zpět to, co od ní přijímáme - ochranu nad našim zdravím.

 

S láskou vaše Herbářka

Fotogalerie

foto

Zeptejte se

				
								

Chcete-li publikovat dotaz svým jménem a dostat ode mě upozornění emailem,
registrujte se, nebo se přihlašte prosím